Zaburzenia odżywiania Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Portal   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Ogłoszenie 
W trosce o prywatność użytkowników osoby nie zarejestrowane widzą jedynie wybraną część forum.

Poprzedni temat «» Następny temat
Lęk przed dolegliwościami układu pokarmowego
Autor Wiadomość
KatM 
User

Wysłany: 2017-05-24, 15:19   Lęk przed dolegliwościami układu pokarmowego

Cześć kochani,
Postanowiłam napisać tego posta, bo mam poważny problem związany z jedzeniem: boję się jeść z lęku przed dolegliwościami układu pokarmowego typu zgaga, niestrawność, wzdęcia itp. Unikanie jedzenia spowodowało u mnie dużą niedowagę. Może Wy macie pomysł, co mam robić. Tylko nie piszcie, że mam wziąć sobie tabletkę.

Armand 
User

Wysłany: 2017-08-18, 18:48   

Widzę, że szał pał w tym temacie.

Nie wiem czy jeszcze tu zaglądasz ale takie pytanie mam: czy to jest tylko lęk, czy Twój układ pokarmowy jednak się buntuje po jedzeniu?

Jeśli się buntuje to może warto, żebyś wprowadziła dietę wykluczającą. To pomoże Ci stwierdzić, co dokładnie powoduje dyskomfort i objawy i je wyeliminować - oczywiście wraz z artykułami, które Ci szkodzą.

Ja zaczynałem od diety małoresztkowej w bardzo okrojonej formie, tj. składającej się z gotowanych lub duszonych: ziemniaków, ryżu, buraków, szpinaku, marchewki, mięsa ryb, oraz sałaty (sałaty nie trzeba dusić ;) )
Co oznaczało, że w mojej diecie nie było laktozy, glutenu oraz zbyt dużej ilości błonnika, bo wbrew temu co usiłują wcisnąć ludziom media błonnik nie jest panaceum na wszystko, a w zbyt dużej ilości może być szkodliwy, zwłaszcza jeśli jelito lub żołądek źle na niego reagują.

Ja miałem dosyć hardkorowe objawy gastryczne, więc byłem na tej diecie ze dwa lata, zanim zacząłem włączać inne produkty. Byłem też trochę anemiczny przez niedobory.
Jeśli u Ciebie objawy nie są bardzo "upierdliwe" czy bolesne, to wystarczy 1 miesiąc. Potem włącz jedną rzecz do swojej diety, np mleko. Jedz tak przez tydzień i obserwuj reakcję organizmu. Jeśli nic się nie dzieje, to zostawiasz, ale pamiętaj, że dorośli ludzie nie mają zbyt wiele enzymów trawiących krowi nabiał, więc nie spożywaj przesadnie często. Jeśli pojawią się wzdęcia, ból brzucha, kolki, biegunki, to odstawiasz.
Potem to samo robisz np. z glutenem, następnie owocami, etc.

Dolegliwości jelitowe są zwykle związane z osłabieniem funkcji jelit, niedoborem lub przerostem flory bakteryjnej i grzybiczej. Zagrzybiony organizm, to bardzo wiele różnych objawów utrudniających codziennie funkcjonowanie.
Warto też byś zapoznała się z tabelą w linku:
http://www.poradnikzdrowi...nizm_43208.html
Spożywane pokarmy powinny być w równowadze jeśli chodzi o ich zdolność do wychładzania lub rozgrzewania organizmu. Są osoby, które mają skłonność do wychładzania i one powinny unikać wychładzającym pokarmów, lub równoważyć ich spożywanie z rozgrzewającymi. Objawy zwykle obejmują skurcze jelit, biegunki. Inni mają skłonność do przegrzewania się i wtedy też odpowiednio można to regulować dietą. W tym przypadku częste są zaparcia.

Właściwie to można by całą epopeję pisać. Więc jeśli ktoś ma jakieś pytania to odpowiem w następnym poście.

Odpowiedz do tematu